What are you looking for?
úterý 28. prosince 2021

Investuj! Teď!

 Jak jsem se k investování dostala já?


Na konci roku 2019 jsem uvažovala, zda mám pokračovat se svou oděvní značkou nebo to zabalit. Plácala jsem se v tom tři roky a nebyl vidět žádný pokrok. Mimo to jsem si uvědomila, že mým hlavním cílem v podnikání bylo vydělávat peníze a to by pro podnikání neměla být primární motivace. Dostávala jsem se tím do začarovaného kruhu, kdy už se mi nechtělo do značky vkládat další peníze a zároveň jsem chtěla, aby mi to vydělávalo víc, než moje zaměstnání. To nemohlo fungovat.


Ptala jsem se sama sebe, co mám dělat, když mě baví dívat se, jak se mi množí peníze na účtě? Investovat. Aha. Za značkou jsem definitivně práskla dveřma a své poslední úspory hodila na burzu a začala investovat do amerických akcií. Po čase jsem se vrhla také na krátkodobé obchodování.Tady si dovolím malé vysvětlení:


Co je dlouhodobé investování? Když nakupujete kvalitní společnosti a jejich akcie držíte dlouhou dobu (deset, patnáct, dvacet let, navždy) a případně pravidelně přikupujete.


Co je krátkodobé obchodování? Když zkoumáte grafy akcií a intradenně nebo swingově (v řádu dnů a týdnů) spekulujete na růst nebo pokles jejich cen. Mimochodem je to mnohem těžší na psychiku, vzdělání a je to méně ziskové než dlouhodobé investování. 90 % obchodníků na burze prodělává peníze (já patřím samozřejmě mezi těch zbývajících 10 % :-D).


V tomto článku se zabývám dlouhodobým investováním.


Pokud jste se podle názvu rozhodli tento článek číst, pravděpodobné vás budou zajímat odpovědi na pár otázek.


Proč do toho mám jít?


Protože jinak z vás budou v důchodu šupáci. Nechávat si peníze požírat inflací na spořicím účtě a spoléhat se na důchod od státu není nejlepší nápad. Pokud peníze investujete, stanou se vašimi nejlepšími zaměstnanci, budou pro vás totiž pracovat 24/7. A garantuju vám, že jakmile uvidíte vaše peníze vydělávat další peníze, aniž vy byste hnuli brvou, namotivuje vás to a začnete hledat všemožné způsoby, jak ušetřit další peníze, které můžete investovat (aspoň já jsem to tak měla, až jsem dávala stranou skoro 40 % svého příjmu).Abyste mohli začít investovat, nemusíte být milionáři. Dokonce nemusíte být ani nijak zvlášť inteligentní a ani tomu nemusíte věnovat hromadu času. Výmluva já nemám čas tady nezafunguje. Naopak čím míň času tomu budete věnovat, tím líp, protože pak na tom nebudete viset a zírat na poklesy, které dříve nebo později přijdou.


Ale já o tom vím kulový


Pro někoho je to důvod, proč by se do investování pouštět neměl (a nebo jen výmluva?). Ale možná je to právě ten důvod proč se o to začít zajímat. Díky internetu se dnes můžete naučit všechno, na co si vzpomenete, včetně základů investování. Než se do investování pustíte, doporučuji pročíst si o tom minimálně pár článků, které vám pomohou nastavit si mindset. Naprosté základy najdete třeba na portálu warengo.


Pár užitečných článků:

4 neustále opakované předpoklady pro to stát se milionářem, které jsou do jednoho čirým nesmyslem

9 nákladných finančních chyb, které můžete napravit, než bude příliš pozdě

Proč jsou někteří lidé ve spoření mnohem lepší než ostatní? Mají tyto finanční triky, které ostatní neznají

Na investování je nejtěžší psychika, protože s tou do toho vstupují emoce jako strach nebo naopak euforie (ani jedno není dobré), které nás nutí porušovat investiční plán, který jsme si racionálně nastavili. Jak pracovat při investování s hlavou vám poradí knížka od Marka Douglase: Trading in the zone. Obecně se dá říct, držte se nastaveného plánu a nekontrolujte grafy každý den, ani týden a dopředu se smiřte s tím, že akcie nepůjdou vždy vaším směrem a sem tam prostě uvidíte červená čísla. 


Akcií se bojím, existuje něco méně rizikového?


Pokud si nechcete dělat analýzu jednotlivých společností a nebo se vám investování do jednotlivých akcií zdá příliš riskantní, zapamatujte si zkratku ETF (exchange traded fund). Zjednodušeně jde o fond sdružující několik akcií nebo jiných cenných papírů, které se prodávají jako jeden akciový titul. Jednou z výhod investování do ETF je menší riziko z důvodu diverzifikace, která je daná právě složením z několika akcií, což znamená, že pokud ve fondu bude jedna akcie, která poletí dolů, mohou to podržet ostatní akcie z fondu. Fondy odrážejí ceny různých indexů. Jeden z nejznámějších indexů je S&P500 představující 500 amerických akciových společností s největší tržní kapitalizací a průměrné se zhodnocuje cca 10 % ročně. 


Nebo je vám blízký nějaký konkrétní sektor? Investujte do sektorového ETF (technologický, bankovní, energetický sektor atd.).


A nemusí to být nutně formou ETF, lze takto investovat také prostřednictvím podílových fondů. 


Já dávám přednost nákupu jednotlivým akciím napříč různými sektory. Z dlouhodobého pohledu mi to přináší větší zhodnocení a jelikož peníze se neustále mezi sektory přelévají, vždycky mám v portfoliu alespoň část akcií, které mi dělají radost a ty, které zrovna nefungují, přikupuji.Co když nechci nést kurzové ztráty?


Pokud nechcete investovat v dolarech, podívejte se na pražskou burzu. Já jí považuju za nudnou, ale dá se tam najít pár titulů, do kterých má cenu malou část portfolia dát a třeba takový ČEZ navíc vyplácí jednou za rok pěknou dividendu. Se může hodit třeba na dovču. Nečekejte ale od českých akcií vysoká zhodnocení. 


Do čeho se ještě dá investovat?


Vedle investování do akcií, ETF a nemovitostí existují různé alternativní investice. Asi už jste slyšeli o kryptoměnách a NFTéčkách, taky můžete investovat např. do tenisek nebo do vína. Krypto je na mě moc divočina, tenisky radši nosím na nohou a víno vypiju :-D, takže o těchto typech investic blíže mluvit nebudu.


A pak se nabízí v Čechách nejtradičnější způsob investování, nákup nemovitosti. Tady už je to náročnější na finance. Ale je rozumné mít část portfolia mimo systém virtuálních peněz.


A ještě si tu dovolím zmínit crowfoundingové investování jako je P2P (peer to peer) nebo P2B půjčky (peer to business). P2P půjčky, tedy půjčky od lidí pro lidi, u nás nabízí např. Zonky. Mně osobně u Zonky nepřijde moc zajímavé zhodnocení a půjčky jsou na můj vkus na příliš dlouhou dobu, navíc nejsem podporovatel půjčování peněz na koupi nového auta nebo nové pračky apod. Dávám přednost P2B, kde lidé půjčují peníze firmám na investice. To je smysluplný dluh, navíc půjčky přináší lepší zhodnocení a nepůjčujete peníze na tak dlouho. Zkuste mrknout na platformu www.findgood.cz, kde můžete půjčovat různým společnostem už od 5 000 Kč.


Mimochodem crowfoundingové investování je možné i do nemovitostí, a to např. na www.upvest.cz.


Menší část portfolia v P2B půjčkách mám, ale nejvíc peněz mám ve firemních akciích na americké burze. Na americké firmy prostě sázím.


Kolik potřebuju peněz a kde je mám asi vzít???


Investování do akcií nebo ETF většinou není omezeno žádnou minimální částkou. Ideálně byste měli být schopní dávat stranou minimálně 10 % svého příjmu. Jste schopní ušetřit měsíčně jen tisícovku? Dobrý začátek. Nebo jen pětikilo? Ok, lepší než nic. Jste se svou bilancí na nule a nemáte volné prostředky? Pak nezbývá, než být na sebe přísný a sepsat si veškeré své měsíční výdaje a příjmy a začít škrtat výdaje a věřte, že když to uvidíte napsaný, rozhodně najdete něco, na čem se dá ušetřit. A když ne, dejte vědět, já vám to seškrtám, to se budete divit :-D (pamatujete na mých 40 %?). Základ je žít pod své možnosti, což nutně neznamená, že si nemůžete užívat života i teď. Každý si musí najít vlastní balanc mezi svým já teď a svým já pak.Jo a tu volnou částku si nejlépe automaticky posílejte pryč z běžného účtu hned, jak vám přijde výplata. Zkrátka nejdřív zaplaťte svému budoucímu já a pak teprve tomu aktuálnímu já. Jakmile se naučíte dávat si pravidelně určitou částku stranou, máte vyhráno, protože nic těžšího už vás v investování nečeká.


Pamatujte, že to není o tom, kolik vyděláváte, ale o vašem přístupu k penězům. Já jsem nikdy neměla nejvyšší plat na světě, poslední dva roky jsem byla jen na částečném úvazku a vydělávala jsem méně než lidi kolem mě, ale měla jsem silnou motivaci a velkou vizi a vždycky jsem se těšila, jak mi přijde na účet výplata a já z ní hned 40 % pošlu na burzu.


S nastavením mysli ohledně vztahu k penězům vám pomůže klasika jménem Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho, kterou považuji za základ finančního vzdělání.


Kdy mám začít?Hned. Délka investování je mnohem důležitější, než kolik investujete. Důvodem je kouzlo jménem složený úrok. Co to znamená? Jednoduše to, že investované peníze nerostou lineárně ale exponenciálně, jelikož získáváte úrok nejen z vložené částky, ale také z minulých výnosů. Nedokážete si to představit? Mrkněte na tenhle článek na warengu a možná vás překvapí, co to po pár letech dokáže udělat.


Svoji konkrétní finanční a časovou situaci si můžete zadat do kalkulačky pro složený úrok, která vám vypočítá, za jak dlouho budete na své cílové částce.


A nejsou dneska všechny akcie předražený?


Nesnažte se časovat trh, tenhle boj stejně nevyhrajete. Pokud si vyberete kvalitní investiční produkt a máte dostatečně dlouhý investiční horizont, je jedno, pokud dnes koupíte za all time high. A pokud budete pravidelně přikupovat každý měsíc, tak už časování vůbec nedává smysl.


Jak si mám zvolit konkrétní investici?


Moje základní strategie je investovat do firem, které mám ráda a jejichž produkty používám. Taky přemýšlím nad tím, kam míří tenhle svět, co je trend a jaký byznys bude pravděpodobně do budoucna růst.


To je ale jen základní myšlenka. Dál odkazuju na instagram Tomáše Dunovského. Líbí se mi jeho přístup.


A pokud se do toho chcete opravdu ponořit, nezbývá než doporučit kurz Dominika Kovaříka. Od něj jsem se všechno naučila, ostatní investory poslouchám spíše pro zábavu a všeobecnější přehled.


Kam si mám jít ty zatracený akcie koupit?


Broker nebo appka

Pokud se investování chcete věnovat aktivněji a spravovat si své portfolio sami včetně nákupů jednotlivých akcií, můžete si otevřít investiční účet u soukromého brokera, kterých je na trhu spousta. 


Jeden z největších a nejspolehlivějších brokerů je např. společnost Interactive Brokers, kterou doporučuji hlavně těm, kdo mají větší účet a chtějí i krátkodobě obchodovat. Já používám menšího brokera Tastyworks. 


Další variantou jsou appky typu Portu, Revolut nebo Fondee, ale osobní zkušenost s nimi nemám. 


Banka

Pokud se investováním nechcete zabývat aktivně, jděte do banky. Ano, je to skutečně tak, banky nabízejí investiční produkty, akorát to moc nekomunikují a bohužel ani někteří jejich zaměstnanci o tom neví. 


Já mám tímto způsobem nějaké české akcie nakoupené přes Fio banku a pár podílových fondů přes ČSOB. Mají různou škálu fondů od agresivnějších po velmi konzervativní. A platí, že čím jste mladší, tím větší riziko si můžete dovolit. Banka je povinna s vámi sepsat investiční dotazník, na základě kterého si zjistí, jak moc investování rozumíte a podle toho by vám měli být schopní vytvořit ideální portfolio, ale z vlastní zkušenosti vím, že hooodně záleží na konkrétní osobě, na kterou narazíte a dost často to nebude žádná hitparáda. Doporučuju si před návštěvou banky projít jejich web s investičními produkty a udělat si nějaký obrázek, dá vám to ve většině případech mnohem víc než konkrétní bankéř na pobočce (moje osobní zkušenost). 


Zároveň to chce si udělat trochu reasearch ohledně výše nákladů spojených se správou fondů, protože jako první vám budou samozřejmě nabízet ty, kde budou nejvyšší poplatky a za co budou mít největší provizi. Takže ptát se na náklady, vstupní poplatky, výkonnost fondů atd.


A co pak?


Vydržte hodně dlouho, pravidelně přikupujte a za několik let z vás může být milionář. Ty miliony se holt musí vysedět, za týden, za měsíc, ani za rok to nebude. A pokud vám někdo říká že jo, tak kecá a nebo jde o něco hooodně rizikového, kde stejně tak rychle o velký peníze můžete přijít. Moc často nečekujte, jak se to hýbe. Pokud máte dostatečně dlouhý časový horizont (a ten si stanovte ještě před samotným nákupem), může vám být šumák, co to dělá tento rok. Hlavní je nepanikařit. Trh je velmi emotivní a reaguje na každou zprávu v novinách a ceny akcií pak na základě toho klesají nebo stoupají, ač to s jejich reálnou hodnotou nemá nic společného.


Jednou za půl roku nebo za rok udělejte revizi svých investic, zda to stále dává smysl nebo zda by někde peníze mohly pracovat lépe.


A ještě pár rychlých rad:


Nikdy nemějte všechna vejce v jednom košíku. Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte. I když vám přijde nějaká akcie naprosto geniální, protože v posledních letech šla nahoru jak blázen, neožeňte se s ní a klidně ji podvádějte s dalšími akciemi nebo jinými investičními produkty :-).


Nekupujte akcii jen proto, že vám to řekl kámoš nebo kolega v práci.


Ignorujte propady a počítejte s tím, že přijdou.


Nevychytávejte dna a vrcholy. To se vám povede spíš náhodně.


Nepůjčujte si peníze na investování.


Sledujte, jaká je inflace a zda jste ji schopni se svou investiční strategií porazit. V dnešní době to není jednoduché.


S větším potenciálem zisku roste riziko. Riziko je nezbytná součást investování, naučte se ho řídit.


Mějte svou vlastní strategii. Neinvestujte podle zpráv a analytiků, co budou vždycky říkat, že trh už musí spadnout a blablabla. Radši si vyberte pár lidí, kteří se v investování vyznají a i tak je poslouchejte spíš pro zábavu a nějaké obecné ponaučení, než pro investování do konkrétních titulů.


A jako super bonus moje zidealizovaná představa světa:


Rodiče dětem při narození zřizují investiční účty. Ve škole a doma se děti učí finanční gramotnosti. Ve dvanácti letech je rodiče začnou učit základy investování. V patnácti jsou si samy schopné své investiční účty spravovat a minimálně 30 % výdělku z brigády si na něj pravidelně vkládají. Ze školy vycházejí finančně svobodné. Při volbě kariéry se rozhodují podle toho, co je baví a ne podle toho, kolik tím mohou vydělat, protože je už živí jejich peníze na burze. Svou práci milují, a proto jsou v ní mnohem výkonnější. Zároveň vědí, že když je bavit přestane, nic je tam nedrží a mohou kdykoliv udělat změnu. Všichni jsou v práci šťastní. Nejlepší den v týdnu je pondělí. Nikdo nepotřebuje víkend. Nejsou žádný války, zavládnul světový mír :-D....


Ok, zpátky na zem :-D...


….zase poslouchám, kolik kdo utratil v hospodě, kolik kdo dal tenhle měsíc za jídlo u boltu a kolikrát kdo jel uberem a zase neušetřil ani korunu. Ale pak si přečte tenhle článek a cvak, běží do banky otevřít si své nové investiční portfolio. Jupí :-D.


Povinné P.S. Tento článek není investičním poradenstvím. Na svou investiční strategii použijte vlastní mozek :-D. Jo a nejedná se tu o žádné placené spolupráce (škoda :-D). 


Dobrovolné P.S. Pokud byste se chtěli o investování dozvědět víc, zadejte si do Spotify nebo na youtube jméno Radovan Vávra a máte na měsíc poslechu vystaráno. Pěkné podcasty o investování má Vojta Žižka. Zajímavou osobou je také Dominik Stroukal. 

Add your comment

  1. Dobrý den, chtěl bych Vás slušnou formou požádat o hlubší sebereflexi. Jste očividně úplný začátečník tvořící obsah jen často chybnou interpretací zmíněných jiných zdrojů. Klasická neoriginální internetová tvorba, kterou by si jiní laici i přes obligátní zbavení odpovědnosti mohli vyložit jako rady a to je nebezpečné a škodí. Mezi profesionály zde úvádíte například Radovana Vávru. On jím narozdíl od Vás jistě je a doporučil bych Vám se více soustředit na jeho slova. Věnujte se místo honění publicity a obdivu na internetu nějaké hodnotné činnosti, buďte v ní dobrá, generujte finanční přebytky, ty investujte a jako hobby se v této problematice vzdělávejte. Pak za 10, 20 let této praxe můžete psát paměti užitečným způsobem pro čtenáře i sebe samu. Podlehla jste vizi příjmu bez práce příliš brzy. Jeden příklad za vše. Čez nevyplácí dividendu každý půlrok.

    OdpovědětVymazat

@petiilalaa